Prima Klima fan Blueline PK300/315 - 3000 m3/h
Code: PK-300/315
36020 prima klima ventilator blueline pk300 315 3000 m3 h
In Stock
Detailed information
Product detailed description
The metal fan with a powerful motor Prima Klima PK300/315 from the Blueline series has been developed for continuous operation. Despite the extraordinary air flow, it is very quiet and energy efficient. The Prima Klima Blueline PK300/315 exhaust fan is suitable for large rooms and ventilation systems with a diameter of 300 or 315 mm.
Advantages of Prima Klima Blueline high-end metal fans:
- premium German ebm papst motor developed specifically for non-stop operation
- adjustable speed
- high energy efficiency
- noise level only 72 dB
- extreme airflow and amazing lifetime of 80000 hours is typical for the entire Blueline range
- robust galvanised steel metal housing
- overheat protection
- built-in handles for easy installation
- cable with plug included
Technical Specifications:
- Motor: ebm papst
- Flange diameter: 300/315 mm
- Maximum air flow: 3000 m3/h
- Maximum operating temperature: 50° C
- Power: 270W
- Voltage: 230V 50/60 Hz
- Current: 1.18 A
- Dimensions: 522x470 mm